Roberto Trainini

Conservatorio "C. Monteverdi" Bolzano

Roberto Trainini urodził się w rodzinie bez muzycznych tradycji, w miasteczku na południu Włoch, gdzie  kultura i muzyka były traktowane głównie jako " strata czasu ", a „kulturą” nazywano grę w piłkę nożną.

 

Robert Trainini rozpoczął naukę gry na wiolonczeli przez przypadek w wieku 10 lat , kiedy wujek ojca, Saverio Lojacono (który był przez 30 lat dyrektorem i pierwszym wiolonczelistą w Teatro Colon, Montevideo i Lima w Buenos Aires) powrócił z Ameryki Południowej i zapytał, czy Roberto chciałby spróbować grać: od tego czasu nigdy nie rozstał się z wiolonczelą.

 

Młody Roberto był uczniem  Vincenzo Caminitiego oraz Pietro Bruno w Bari i wygrał wszystkie pierwsze nagrody w dwóch najważniejszych krajowych konkursach wiolonczelowych dla młodych we Włoszech. Gdy miał 19 lat  Radu Aldulescu usłyszał jego grę i zaprosił Roberto do Międzynarodowej Menuhin Music Academy (Szwajcaria), gdzie młody wiolonczelista otrzymał pełne stypendium. Miał tam również możliwość studiowania muzyki kameralnej z takimi artystami jak Yehudi Menuhina i Walter Levin.

 

Roberto studiował wiolonczelę  i muzykę kameralną  także z Michelem Straussem, Stevenem  Isserlisem i Niklasem  Schmidtem, ale największy wpływ na jego rozwój miał nauczyciel i mentor Wolfgang Mehlhorn (asystent Antonio Janigro), którego spotkał w Hamburgu .

 

Pomimo tych wszystkich dobrych rad i zdobytych nagród na najważniejszych międzynarodowych konkursach wiolonczelowych (Markneukirchen, Belgrad, Rzym, Hamburg) Roberto pozostał nieznanym głównym wiolonczelistą w niemieckiej operze, a później w SSO Singapurze, gdzie pozostał tylko do 2008r. Swoją karierę solową rozpoczął debiutem w Jassach w Rumunii, gdzie wykonał Koncert Wiolonczelowy h-moll A. Dvoraka pod batutą Maestro Santorsola.

Roberto Trainini  jest obecnie regularnie koncertującym solistą w Polsce, Niemczech, Austrii, Turcji, RPA , Rumunii, Cyprze, Włoszech, Meksyku, Portugalii i Hiszpanii.

 

W chwili obecnej Roberto jest  profesorem w Konserwatorium " C. Monteverdi " w Bolzano / Włochy. Artysta gra na instrumencie zbudowanym przez Alessandro Ciciliati (Ferrara 2010).

 

Jego pasją jest odkrywanie (wspólnie z M. Santorsola) włoskiego repertuaru solowego XX wieku, a Koncert wiolonczelowy Castelnuovo - Tedesco jest częścią tego projektu. Interesują go również dzieła takich kompozytorów jak Respighi, Casella, Ghedini czy Malipiero.

 

Ponadto Trainini studiował i wykonywał (z udziałem kompozytora)  "Kantyk Sun" Sofii Gubajduliny- koncert wiolonczelowy na solo, chór kameralny i perkusję.

Pomimo wszystkich jego osiągnięć, Roberto Trainini uważa, że : " ... konkursy nie miały nic wspólnego z muzyką i ekspresją, a wręcz przeciwnie - w dzisiejszych czasach mają tendencję zabijania wszystkich formy różnorodności w szaleńczym poszukiwaniu sukcesu. Sukcesu, który jest nietrwały i pozostawia niewielki ślad w sercach publiczności ".

 

" ... Każdy utwór ma intymną historię do powiedzenia . Naszym celem jest opowiedzieć ją  jak współcześni poeci: opowieść składającą się nie ze słów, przestrzeni i czasu, ale dźwięków, emocji i subtelnych wspomnień, tzw. niewypowiedzianych opowieści, w języku, który tak naprawdę nie ma granic. Jeśli będziemy myśleć, że musimy pokazać publiczności, jak dobry lub szybcy jesteśmy, znajdujemy się na złej drodze".

 

Steven Isserlis powiedział mu  kiedyś : " ... nigdy nie rób tego, co mówię. Używaj swojej głowy".