Wojciech Fudala

Wojciech Fudala

Polish Cello Quartet

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach, klasy Pawła Głombika. Jako stypendysta rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli w klasie wiolonczeli Jeroena Reulinga.

Ważnym etapem w jego artstycznym życiu były studia w Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Waterloo pod kierunkiem Gary'ego Hoffmana.

Wojciech Fudala jest laureatem wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II nagroda oraz nagroda specjalna; 2010), Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Davida Poppera w Várpalocie (III nagroda; 2004) oraz Konkursu Wiolonczelowego w Woluwe-Saint-Pierre (Prix Edmond Baert; 2010).

W roli solisty zadebiutował w 2007 roku i od tego momentu prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami (m.in. z Brussels Chamber Orchestra, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Polska Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Śląska) współpracując z takimi dyrygentami, jak Augustin Dumay, Łukasz Borowicz, Paweł Kotla, Michael Guttman, Massimiliano Caldi, Eiji Oue.

Regularnie otrzymuje zaproszenia na festiwale muzyczne w Polsce i za granicą (Wratislavia Cantans, Jazztopad, Festiwal Muzyki Instrumentalnej w Katowicach, Kamermuziekfestival Schiermonnikoog, Les Estivales de Megève, Encuentro de Música y Academia de Santander).

Od 2014 roku jest solistą grupy wiolonczel w NFM Filharmonii Wrocławskiej.

Od 2018 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi.

Wojciech Fudala gra na francuskim instrumencie zbudowanym przez J. Merciolle w 1933. Instrument został mu powierzony przez NFM.

made by Kebeth Studio