Tomáš Jamník jest czeskim wiolonczelistą, mieszkającym w Berlinie. Ceniony za dogłębną znajomość każdego wykonywanego utworu, dbałość o szczegóły oraz silne zainteresowanie odkrywaniem nieznanej jeszcze światu muzyki, Tomáš zyskał sławę jako solista zarówno w muzyce klasycznej, jak i współczesnej.
W 2006 roku został zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna i otrzymał szereg nagród specjalnych, w tym nagrodę Czeskiego Radia, nagrodę Olega Podgornego, nagrodę Fundacji Gideona Kleina, nagrodę Fundacji Pro Harmonia Mundi oraz nagrodę Fundacji Artist's Life. Był również finalistą Nagrody Pierre'a Fourniere'a 2011 w Londynie.
Występował z czołowymi międzynarodowymi orkiestrami w Europie, USA i Azji, w tym z Czech Philharmonic Orchestra, Prague Philharmonia, Jerusalem Symphony Orchestra i Philharmonia Orchestra London. Jako kameralista występował w takich miejscach jak Barbican Hall w Londynie, Philharmonie w Berlinie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Kitara Hall w Osace, Rudolfinum w Pradze czy Mozarteum w Salzburgu z pianistą Ivo Kahankiem, skrzypkiem Josefem Špačkiem, mezzosopranistką Magdaleną Koženą, Pavel Haas Quartet czy jego " macierzystym zespołem" Dvořák Trio.
Obok kariery klasycznej Tomáš zajmuje się promowaniem muzyki klasycznej wśród szerszej publiczności. W 2016 roku założył projekt Vážný zájem ("Poważne zainteresowanie"), który popularyzuje koncerty muzyki klasycznej w domach ludzi i do tej pory zorganizowano setki koncertów domowych z udziałem setek muzyków. Sukces ten przyniósł mu wiele scen, na których mówi o muzyce klasycznej, ostatnio na TEDx Prague. Tomáš interesuje się również muzyką współczesną, dokonał prawykonań utworów czeskich kompozytorów Miroslava Srnki, Jana Ryanta Dřízala, Michala Nítka, Slavomíra Hořínki, Marko Ivanovića, Tomáša 'Floexa' Dvořáka, Miloša Orsona Štědroňa, Jiříego Gemrota i Ondřeja Kukala.
Tomáš Jamník rozpoczął edukację muzyczną w Czechach u Mirko i Martina Škampa i ukończył ją u Josefa Chuchro w Praskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Kontynuował naukę w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku u Petera Brunsa oraz na Universität der Künste Berlin u Jensa Petera Maintza. Swoje wykształcenie wzbogacił w Akademii Karajana w Berlinie u Ludwiga Quandta oraz w Akademii Kronbergowskiej u Stevena Isserlisa, Siegfrieda Palma, Young-Chang Cho i Pietera Wispelweya. Brał również udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Heinricha Schiffa, Jiříego Bárty, Gustava Riviniusa i Trulsa Mørka.
Tomáš gra na wiolonczeli Lorenzo Storioni z 1784 roku, którą hojnie wypożyczył z prywatnej kolekcji pana Aleša Voverka.