Anna Krzeszowiec

Anna Krzeszowiec

 

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Wojciecha Świtały i Piotra Sałajczyka.

W zakresie muzyki kameralnej kształciła się w klasie prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej oraz Marka Mosia. Miała także okazję pracować pod kierunkiem rosyjskiej pianistki Anny Malikovej oraz Tria Altenberg: Amiram Ganz, Alexander Gebert, Claus-Christian Schuster.

Kameralistyka od zawsze była jej pasją i stanowiła główną działalność w życiu artystycznym. Przez wiele lat tworzyła trio fortepianowe, dzięki czemu miała okazję poznać i zgłębić szeroki repertuar obejmujący literaturę od klasycyzmu do współczesności. Jest laureatką pierwszej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Oleśnicy (2010), a także finalistką Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Illzach (2011), VI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (2012) oraz XVIII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego im. K. Bacewicza w Łodzi (2013).

Od 2010 roku tworzy duet wraz z wiolonczelistą Adamem Krzeszowcem, wraz z którym otrzymała I nagrodę na konkursie International Malta Competition w Mdinie (Malta 2014), Grand Prix na konkursie Premio Citta di Padova w Padwie (Włochy 2013) oraz wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Fortepianem w Warszawie (2011). Obecnie artyści pracują nad nagraniem autorskich transkrypcji pieśni F. Schuberta, i W. Korngolda na wiolonczelę i fortepian.

Pianistyczne oraz kameralne umiejętności oraz muzyczne horyzonty poszerzyły spotkania z takimi pedagogami oraz artystami jak: Dang Thai Son, Anthony Spiri, Bruno Canino, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń czy Andrzej Jasiński oraz Jelena Ocic, Jakub Jakowicz.

Jako solistka i kameralistka uczestniczyła w festiwalach: Warszawska Jesień, Kwartet Śląski i jego goście, Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego – poziom 320 w Zabrzu, Festival Ensemble im. Księżnej Daisy w Książu Podium Festival w Haugesund (Norwegia), Festiwal Recitale Chopinowskie w Żelazowej Woli, Festival im. P. Casalsa w Prades (Francja), Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych (organizowany przez Instytucję Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”), Student Art Festival w Katowicach, Festiwal Muzyki Symfonicznej w Algierii, Muzyka na Zamku w Lublinie.

Doświadczenia kameralne zdobywała również wykonując muzykę najnowszą wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej pod dyrekcją Sz. Bywalca. Prawykonywała utwory czołowych kompozytorów polskich i zagranicznych m.in A. Zubel, P. Mykietyna, P. Szymańskiego.

Na codzień pracuje ze studentami w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest również zapraszana jako pianista współpracujący (coach) przez takie instytucje jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Filharmonia Śląska. Prowadziłą również zajęcia kameralne w ramach Warsztatów Kameralnych organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

Wśród swoich inspiracji Anna wymienia muzykę jazzową, a także wokalną -głównie wykonywaną przez angielskie zespoły. Sama przez wiele lat śpiewała w różnych kameralnych składach chóralnych.

made by Kebeth Studio